Megszólalt az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia is Izrael iráni akciója után
Izrael szombat hajnalban látványos légicsapást mért Iránra: rakétagyártó központokat célzott meg, Teherán szerint azonban alig esett kár.
Izrael korlátozott, mégis hatásos csapást mért Iránra, betartva az amerikai „játékszabályokat” – de vajon Irán válaszra készül? A háttérben Szaúd-Arábia és a régió feszülten figyel, míg Washington választások előtt elkerülné az eszkalációt.
Nyitókép: AFP
Az izraeli támadás várható volt, és láthatóan azon a határon belül maradt, amit a Biden-adminisztráció kért, vagyis arányos válaszcsapásra került sor – nyilatkozta lapunknak Csicsmann László, a Budapesti Corvinus Egyetem Corvinus Center for Contemporary Asia Studies vezetője.
Izrael elsősorban katonai célpontokat támadott, de elmaradt a nukleáris- létesítmények vagy az olajlétesítmények elleni támadás.
Mint emlékezetes, az Egyesült Államok egy újabb védelmi rendszert adott át Izrael számára, és valószínűsíthetően az alku tárgya volt, hogy cserébe limitált támadást hajt végre. Szaúd-Arábia mellett több arab ország is elítélte Izrael támadását – fogalmazott az egyetemi oktató.
Ezt is ajánljuk a témában
Izrael szombat hajnalban látványos légicsapást mért Iránra: rakétagyártó központokat célzott meg, Teherán szerint azonban alig esett kár.
Az elmúlt napokban arról lehetett olvasni, hogy Izrael kénytelen újragondolni a támadás tervét, mert az kiszivárgott a Pentagonból az elmúlt napokban, de valószínűsíthetően ez a terv része lehetett – elemelte ki a szakértő.
Izrael Irán esetében nemzetközi jogilag arányos választ adott, elsősorban a rakétakilövő- és gyártóegységeket támadott, amelyben Teherán szerint „limitált kár” keletkezett, de ezt egyelőre nem tudjuk pontosan, hogy mennyire, vélte a szakértő.
Az Egyesült Államok elhatárolódott az izraeli akciótól, amely jelzi, hogy Washingtonnak az elnökválasztás előtt nem érdeke egy még szélesebb közel-keleti eszkaláció.
Főként, hogy a külügyminiszter Blinken az elmúlt napokban három országos körúton járt Izraelben, Szaúd-Arábiában és végül Katarban, hogy a gázai tűzszünet kapcsán egyeztessen, emlékeztetett.
A jelenlegi volt a 11. látogatása a térségben 2023. október 7-e óta. A kérdés az, hogy az eszkalációs spirál, amelyben a térség az elmúlt hónapokban belekerült véget ér-e, tekintettel, hogy az amerikai elnökválasztás küszöbén vagyunk – vetette fel Csicsmann László.
Elsősorban most Iránon múlik, hogy választ ad-e az izraeli támadásra, ha igen annak súlyos következményei lesznek, ha nem akkor a közvetlen konfrontáció egyelőre lezárul.
Irán részéről a lehetséges válaszok között szerepel a nukleáris kétértelműségnek a fenntartása, a nukleáris képesség eléréséhez szükséges technológiai képességek megszerzése, mindezek felgyorsítása.
Ez egy olyan vörös vonal Izrael számára, amely egyben a nukleáris paritáshoz és Irán elrettentő erejének helyreállításához vezethet abban a helyzetben, amikor láthatóan a proxyhálózat nem működik egy iráni szövetségi rendszerként, kvázi szétesett, és önálló utat követnek az egyes szereplők.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Egyesült Államok ugyanakkor nem vett részt az akcióban.
Izrael ráadásul az ellenállás tengelyének két fontos tagját – a Hamászt és a Hezbolláhot – jelentősen meggyengítette, amelynek hatása van Irán pozíciójára is – mutatott rá kérdésünkre a kutató.
Az Perzsa-öböl menti államok nem érdekeltek a további eszkalációban, és hangsúlyozták eleve, hogy nem engedik át a légterüket egy Izrael elleni támadáshoz – zárta gondolatait Csicsmann László.
Ezt is ajánljuk a témában
Izrael iráni katonai célpontokra mért csapást szombat hajnalban. Mit lehet tudni a támadásról, s milyen hatásai lehetnek a Közel-Keleten, az amerikai elnökválasztásra, illetve az orosz-ukrán háborúra?
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.
Az izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy Izrael lerombolja az Irán támogatását élvező jemeni felkelők stratégiai infrastruktúráját.
Az izraeli Moszad egyik legösszetettebb titkos művelete, amelyet több mint tíz éven át terveztek, 2024 szeptemberében lépett működésbe.